Skupaj za prihodnost Gorenjske – Uspešno izvedena 14. seja Sveta gorenjske regije

V Penzionu in gostišču Lajnar, na Soriški planini, je 8. aprila 2025 potekala 14. seja Sveta gorenjske regije, ki jo je vodil predsedujoči Svetu, Matjaž Rakovec, župan MO Kranj. Osrednja tema je bila potrjevanje dodatka k dogovoru za razvoj regije. Svet je obravnaval tudi aktualne informacije o pripravi regionalne celostne prometne strategije in aktivnostih skupine Misije prilagajanja podnebnim spremembam. Pogovor je tekel še o pristopu k reševanju izzivov zavetišča za brezdomce in o prizadevanjih Občine Cerklje na Gorenjskem za izgradnjo kanalizacije in obnovo vodovoda.

  

DODATEK ŠT. 1 K DOGOVORU ZA RAZVOJ GORENJSKE RAZVOJNE REGIJE

Barbara Špehar, BSC Kranj – Regionalna razvojna agencija Gorenjske, je predstavila vsebino Dodatka št. 1 k Dogovoru za razvoj Gorenjske razvojne regije, ki ga bosta v kratkem sklenila Ministrstvo za kohezijo in regionalni razvoj ter Razvojni svet Gorenjske regije. Dodatek omogoča posodobitev in razširitev seznama regijskih projektov v skladu s spremembami povabila iz junija in avgusta 2024. Njegov namen je vključitev sedem infrastrukturnih in razvojnih projektov, vključno z nadgradnjo čistilne naprave v Radovljici, opremljanjem aglomeracije Kranj, posodobitvijo in nadgradnjo vodovodnega sistem Završnica, izboljšanjem oskrbe s pitno vodo v občinah Preddvor in Gorje, razvojem Regijskega centra mobilnosti Gorenjska in pripravo Regionalne celostne prometne strategije Gorenjske. Skupna vrednost sofinanciranja 7 projektov znaša 21.160.511,59 EUR.

 

OSNUTEK SPORAZUMA O SODELOVANJU OBČIN PRI PRIPRAVI RCPS GORENJSKE

Svet se je tudi seznanil s Sporazumom, ki določa sodelovanje vseh 18 občin Gorenjske regije pri pripravi Regionalne celostne prometne strategije (RCPS), sedemletnega strateškega dokumenta za usmerjanje razvoja in upravljanje prometa. Nosilec priprave RCPS bo BSC Kranj, ki bo koordiniral postopek, izpeljal javno naročilo za izbiro izdelovalca strategije ter sodeloval z občinami, državnimi organi in drugimi deležniki. Skupna ocenjena vrednost projekta znaša 100.000 EUR, od tega bo 80 % bo sofinanciranih iz evropskih sredstev, preostalih 20 % pokrijejo občine v sorazmerju glede na število prebivalcev, velikost in razvitost. Strategija bo pripravljena najkasneje septembra 2027.

 

REGIJSKI CENTER ZA MOBILNOST GORENJSKA (RCM GORENJSKA) V POLNEM ZAGONU

Blanka Odlazek, BSC Kranj – Regionalna razvojna agencija Gorenjske, je predstavila Regijski center za mobilnost Gorenjska (RCM Gorenjska), ki deluje v okviru BSC Kranj. Projekt v vrednosti skoraj pol milijona evrov bo trajal do marca 2028. RCM Gorenjska ima ključno vlogo pri pripravi Regijske Celostne Prometne Strategije ter podpira občine pri Evropskem tednu mobilnosti, promociji kolesarjenja in razvoju javnega prevoza. Ključne naloge so usklajevanje med občinami in državo za razvoj kolesarskega omrežja, podpora lokalnim mobilnostnim aktivnostim, zbiranje podatkov o potrebah prebivalcev, promocija večmodalne mobilnosti in prevoza na zahtevo.

 

GORENJSKA REGIJA S SVOJO PRVO STRATEGIJO ZA PRILAGAJANJE NA PODNEBNE SPREMEMBE

Črtomir Kurnik in Nataša Beltran, Lokalna energetska agencija Gorenjske (LEAG), sta nadaljevala s strategijo prilagajanja Gorenjske regije na podnebne spremembe – prvi celovit regionalni pristop k obvladovanju podnebnih izzivov, pripravljen v okviru sodelovanja z EU Misijo Prilagajanja, pod koordinacijo LEAG. Strategija opozarja na hitrejše segrevanje Gorenjske, pogostejše vremenske ekstreme in vse manj snega. Med ključnimi ukrepi so zelena infrastruktura, nadgradnja vodne in prometne infrastrukture ter podpora ranljivim skupinam. Pri uresničevanju bo ključno sodelovanje občin, dokument pa bo tudi osnova za regionalni akcijski načrt v skladu z novim Podnebnim zakonom.

 

DVE POMEMBNI SOCIALNI POBUDI NA GORENJSKEM: ZAVETIŠČE ZA BREZDOMCE IN VIŠKI HRANE

Urška Repar Justin, direktorica Centra za socialno delo Gorenjska, je predstavila dva ključna programa – Zavetišče za brezdomce Kranj in program Viški hrane. Zavetišče edino v regiji neprekinjeno deluje že od 2008 in nudi prenočišče, osnovno oskrbo ter strokovno podporo brezdomcem, z vse več uporabniki iz širše regije. CSD zato predlaga sofinanciranje s strani občin. Program Viški hrane omogoča razdeljevanje donirane hrane socialno ogroženim – januarja 2025 je zajemal 349 oseb. Zaradi rastočih potreb CSD predlaga širitev programa na raven celotne regije, oblikovanje mreže prevzemnih točk in donatorjev ter možnost koordinacije ob občinskem sofinanciranju. V razpravi je bilo izpostavljeno, da bo za širitev nujna tudi finančna podpora občin.

 

INFRASTRUKTURNI PROJEKT OBČINE CERKLJE NA GORENJSKEM

Franc Čebulj, župan občine Cerklje na Gorenjskem, je pozval Svet regije k podpori pri prizadevanjih za sofinanciranje infrastrukturnega projekta, ki vključuje izgradnjo fekalne kanalizacije in obnovo vodovoda na okoljsko občutljivem območju Krvavca ter vasi Ambrož, Stiška vas, Ravne, Apno in Šenturška Gora. Projekt, vreden 14 milijonov evrov, varuje ključne vodne vire za več kot 50.000 ljudi ter pomembno turistično središče. Občina je že izpeljala javno naročilo za prvo fazo in pripravlja nadaljnjo dokumentacijo. S podporo Sveta regije si želi pridobiti državna in evropska sredstva za varovanje narave in izboljšanje pogojev za prebivalce in obiskovalce.

 

GORENJSKE OBČINE IN GASILSKE ORGANIZACIJE S SKUPNIM DOGOVOROM ZA UČINKOVITEJŠE UKREPANJE OB NESREČAH

Ob zaključku seje je Tomaž Vilfan, Gasilska zveza Gorenjske, prisotne seznanil z dogovorom o operativnem sodelovanju gasilskih enot, ki vključuje vse občine, gasilske zveze ter poklicni enoti GARS Kranj in GARS Jesenice. Dogovor krepi koordinacijo in odzivnost ob nesrečah ter zagotavlja usklajeno, strokovno pomoč tako znotraj kot zunaj regije. Pomeni pomemben korak k večji povezanosti gasilskih sil in potrjuje zavezanost Gorenjske k zaščiti ljudi, premoženja in narave ob vse pogostejših naravnih nesrečah.

 

Pred začetkom seje, smo se odzvali povabilu župana Občine Železniki Marka Gasserja in si ogledali gradnjo Zadrževalnika Pod Sušo. Gre za enega največjih zadrževalnikov v Sloveniji, ki že med gradnjo vzbuja pozornost s svojo velikostjo in pomembno vlogo pri upravljanju voda. Po krajšem obisku smo pot nadaljevali proti Soriški planini.

 

 

Go Back Example
Update cookies preferences