Med 13. in 16. majem 2025 smo skupaj z Gozdarskim inštitutom Slovenije v okviru projekta GIFT gostili mednarodni partnerski sestanek in Peer review dogodek, ki sta se odvijala v Ljubljani in Kranju. Obe mesti sta vključeni v Misijo 100 podnebno nevtralnih mest Evrope, kar jima daje posebno vlogo in odgovornost v prehodu v zeleno prihodnost. Tako so strokovnjaki z različnih koncev Evrope na terenu spoznavali, kako lahko zeleni in modri elementi – od mestnih gozdov do urbanih rek – oblikujejo bolj trajnostna in podnebno odporna mesta prihodnosti.
Udeleženci smo se med drugim podali v Krajinski park Tivoli, Rožnik in Šišenski hrib, zeleno zaledje prestolnice, ki ponuja prostor za rekreacijo, ohranjanje biotske raznovrstnosti in povezavo z naravo. Park je odličen primer vključevanja naravnega prostora v urbano tkivo. Več: https://parktivolirozniksisenskihrib.si/
V Kranju je tuje goste najprej nagovoril župan Občine Kranj, Matjaž Rakovec, ki je poudaril njihova prizadevanja za bolj zeleno prihodnost mesta. Navdušenje je požel tudi obisk kanjona reke Kokre, edinstvenega naravnega spomenika, ki se vije ob samem mestnem jedru. Ta dragocen primer modre infrastrukture kaže, kako lahko naravne danosti postanejo ključni del identitete mesta. Oglejte si več na: https://www.visitkranj.com/znamenitosti/kanjon-reke-kokre/
V starem mestnem jedru Kranja smo si ogledali tudi predlagane zelene in modre intervencije, kjer projekti, kot so BeReady, CICADA4CE in URBIO BAUHAUS, predstavljajo konkretne rešitve za blaženje vplivov podnebnih sprememb – od sonaravnih ureditev do revitalizacije javnega prostora.
Ena izmed ključnih tem srečanja je bila tudi vloga gozdov kot jedra zelenih sistemov. Slovenija, kjer gozdovi pokrivajo več kot polovico površine, ima izjemno izhodišče za krepitev povezav med naravo, mestom in skupnostjo.
Dogodek se je zaključil s Peer Review razpravami, kjer smo s strokovnjaki izmenjali mnenja o izzivih in potencialnih rešitvah pri razvoju zelenega sistema v povezavi s prostorskim načrtovanjem v Občini Kranj in z njim povezano načrtovanje na regionalni ravni.
Prihodnost evropskih mest ni le digitalna, ampak tudi zelena – in Slovenija pri tem igra pomembno vlogo.
Več utrinkov in informacij: https://www.interregeurope.eu/gift/news-and-events